Delta Chase ED 8x42
- Hurtig levering 1-2 hverdage
- Gratis fragtved køb over 499,-
DELTA OPTICAL CHASE ED 8X42 HÅNDKIKKERT
Kompakt vidvinkel kikkert i den populære Chase ED serie fra Delta Optical. Den perfekte partner i skoven, på marken, i sommerhuset, på båden eller når ferien forgår i naturskønne omgivelser.
Optik
ED optikken i denne kikkert leverer fantastisk opløsning og farverenhed i hele synsfeltet. Ved at benytte ED (ekstra-lav dispersion) glaslinser minimeres kromatisk aberration (farvefejl) og man opnår et billede med øget kontrast og opløsning.
Fuld multilagsbelægningen på alle linseflader og prismer øger lystransmissionen og reducere samtidig uønsket refleksioner i optikken. Bak4 prismerne er påført en fasekorrigeret belægning som minimerer tabet af opløsning og øger kontrasten yderligere. Sidst men ikke mindst er der anvendt en højreflekterende sølv belægning på prismerne som øger lys refleksiviteten til tæt på 99%.
Konstruktion
Optikken beskyttes sikkert i et kraftigt og stødsikkert kikkerthus, som er udstyret med twist-up øjestykker, grib sikker gummiarmering, gevind til fotostativ og et brugervenligt fokuseringshjul med indbygget dioptri justering.
Kikkerthuset er selvfølgelig vandtæt og beskyttet mod indvendig dug dannelse. Et Nitrogenfyldt kikkerthus beskytter ikke kun mod regn, dug og fugt men også mod støv og snavs. Det betyder at de indvendige optiske komponenter altid er rene og klar til brug.
Anvendelse
En 42mm håndkikkert omtales ofte som en ”universalkikkert” da den tilbyder det perfekt forhold mellem vægt, størrelse og ydeevne. Den er med andre ord perfekt til jagt eller ture i naturen hvor vægten på dit udstyr betyder noget men man stadig har brug for gode lysegenskaber i f.eks. skumringen.
En 8x forstørrelse giver som udgangspunkt det største synsfelt og er perfekt til at følge dyr i bevægelse eller danne sig et overblik over terrænet.
Delta Optical yder 10 års garanti på alle modeller i Chase ED serien.
Features
- ED optik minimerer kromatisk aberration samt øger kontrasten og opløsningen
- Bak4 fasekorrigeret og sølv belagte prismer for ekstra høj lystransmission
- Fuld multilagsbelægning øger lystransmissionen og reducere lysskær og skygger (FMC)
- Vidvinkel ”Flat field of view” optisk system
- Nem betjening af fokusering og dioptri i et og samme hjul
- Vandtæt og dugfri konstruktion med Nitrogengas
- Kompakt og ergonomisk konstruktion med stødsikker gummiarmering
- Twist-up øjestykker gør det muligt for alle at udnytte det fulde synsfelt
Leveres inklusive taske, neopren bærerem, beskyttelsesdæksler og mikrofiberklud.
Brand | Delta Optical |
---|---|
Forstørrelse(r) | 8x |
Synsfelt på 1000 meter | 135 meter (7,7 grader) |
Objektiv/frontlinse diameter | 42mm |
Dimensioner | 138x128x50mm |
Pupilafstand | 56-76mm |
EAN nr | 5901691617001 |
Udgangspupil | 5,25mm |
Vægt | 656 gram |
Relative lysstyrke | 28.1 |
Manual | Engelsk |
Nærfokus | 2 meter |
Øjeafstand | 14mm |
Garanti | 10 år |