Varenr.
9676203
Bresser

Bresser Primax 8x56

Tilbudspris 2.499,00  DKK Regulær pris 3.599,00  DKK
  • Ekstra lysstærk håndkikkert med Bak4 tagprismer og fuld multilagsbelægning
  • Vandtæt og dugfri konstruktion med nitrogengas (ned til 1 meter)
  • Hurtig levering 1-2 hverdage
  • Gratis fragtved køb over 499,-

BRESSER PRIMAX 8X56 SKUMRINGSKIKKERT

 

Uanset om du observerer naturen tæt på hjemmet, i skoven eller rejser til fjerntliggende lande, vil Bresser Primax 8x56 kikkert vise dig verden fra et helt nyt perspektiv.

Med en zoomfaktor på 8x ses dyr og objekter på 800 meters afstand som var de kun 100 meter foran dig. Denne kikkert er også fantastisk til fugleobservationer. Takket være et 101 meters synsfelt i en afstand af 1000 meter kan du nemt holde styr på omgivelserne på himlen. Den store objektivdiameter på 56mm sikrer, at kikkerten slipper masser af lys ind, hvilket gør den ideel til brug i skumringen hvor normale kikkerter har problemer.

 

Optik

Fuld multilagsbelægningen på alle linseflader øger lystransmissionen og reducere forstyrrende lysskær og skygger i optikken. De lysstærke Bak4 prismer garanterer optimal lystransmission i både dagslys og skumringen. Resultatet er et skarpt og kontrastrigt billede med fremragende farvefidelitet.

 

Konstruktion

Optik og mekanik beskyttes sikkert i et gummiarmeret kikkerthus som garanterer en kikkert der holder hele livet. Fokuseringen styres let via af fokuseringshjulet og twist-up øjestykkerne gør det muligt for folk med eller uden briller at udnytte det fulde synsfelt.

Kikkerthuset er selvfølgelig vandtæt og beskyttet mod indvendig dug dannelse. Et Nitrogenfyldt kikkerthus beskytter ikke kun mod regn, dug og fugt men også mod støv og snavs. Det betyder at de indvendige optiske komponenter altid er rene og klar til brug.

 

Anvendelse

En 56mm håndkikkert er en ægte ”skumringskikkert” da de ekstra store objektiver giver fantastisk lystransmission i skumringen og generelt under ugunstige lysforhold. Kikkerter i denne størrelse vejer en del mere end standard 42mm kikkerter hvilket kan have betydning på f.eks. længere ture i naturen.

En 8x forstørrelse giver det største synsfelt og er dermed perfekt til at danne sig et overblik over terrænet. Samtidig er kikkerten nem at holde stille hvilket har stor betydning ved længerevarende observationer.

 

Bresser yder 5 års garanti.

 

Features

  • Bak4 tagprismer
  • Fuld multilagsbelægning på alle linseflader (FMC)
  • Vandtæt og dugfri konstruktion med nitrogengas (ned til 1 meter)
  • Twist-up øjestykker i 2 trin med god øjeafstand
  • Stødsikker gummiarmering og gevind til stativadapter

 

I kassen:

  • Kikkert
  • Taske
  • Beskyttelsesdæksler
  • Neopren bærerem
  • Mikrofiberklud
  • Engelsk og Dansk manual
Specifikationer
BrandBresser
Forstørrelse(r)8x
Synsfelt på 1000 meter56mm
Objektiv/frontlinse diameter56mm
Dimensioner175x150x66mm
EAN nr4007922071695
Udgangspupil7mm
Vægt1075 gram
ManualEngelsk
Nærfokus3 meter
Garanti5 år

Produktspørgsmål

Ingen spørgsmål endnu. Vær den første til at stille et spørgsmål!